کتاب تزلزل ناپذیر

معرفی کتاب تزلزل ناپذیر

بدون دیدگاه

کتاب تزلزل ناپذیر: رهنمودهای رابینز برای موفقیت در بازارهای مالی و بورس

در زیر برخی جملات کتاب تزلزل ناپذیر (Unshakeable) که قبلا در موردش یک ویدئو هم گذاشته بودیم را مرور می کنیم:

هیچ کس، تکرار می کنم هیچ کس نمی تواند دقیقا و با اطمینان خاطر پیش بینی کند بازار سهام به کدام سو میرود. این سخن شامل تمام صاحب نظران چرب زبان تلویزیون، اقتصاددان های اتوکشیده وال استریت و تمام فال گیرها و رمالهای دوره گرد هم می شود. بله همه ما می دانیم که زمستان در پیش است؛ بازار سهام دوباره سقوط خواهد کرد. اما هیچ یک از ما نمی دانیم زمستان کی فرا خواهد رسید و شدت سرمای آن چقدر خواهد بود. آیا این سخن به این معنا است که ما ضعیف و ناتوان هستیم؟

ری دالیو در سهام، اوراق قرضه، انواع کالا و محصولات با ارزش، املاک و مستغلات و موضوعات دیگر سرمایه گذاری می کند.

او تأکید می کند:
«اگر ۱۵ سرمایه گذاری مختلف و غیرمرتبط داشته باشید، می توانید کل ریسک خودتان را تا حدود ۸۰ درصد کاهش دهید، و نسبت بازده به ریسک را پنج برابر کنید. لذا، هم ریسک شما کاهش می یابد، هم سود یا بازده شما پنج برابر می شود.»

شاید بدانید کار عقلانی این است که هنگام سقوط قیمت سهام بهترین کار خرید سهامی است که در معرض فروش قرار داده شده اند. اما مغز شما به شما می گوید هرچه دارید بفروشید، وجوه نقد خودتان را محکم نگهدارید و خودتان را داخل رختخواب پنهان کنید (که امن تر از داخل غار است)، تا تهدید از بین برود.

وارن بافت بزرگترین سرمایه گذار تاریخ، صادقانه موفقیت خود را مدیون این امر می دانست که توصیه دوست خود را مشتاقانه پی گرفته بود، دوستی که «منطق او انکارناپذیر بود.» این نکته خیلی مهم است که به دنبال افکار و نظراتی نباشیم که فقط باورهای ما را تأیید می کنند.
ری دالیو نیز معتقد بود که باید به دنبال دیدگاههای متفاوت باشیم. او به من می گفت: «خیلی مشکل است که در بازار فعالیت داشته باشی و ادعا کنید که حق با شماست. حالا دقیقا به این نتیجه رسیده ام که باید به دنبال افرادی باشم که نظرشان با من متفاوت است و سپس علت مخالفت آنها را بدانم، زیرا مخالفت ورزیدن توأم با تعقل امر بسیار مهمی است و حاکی از قدرت تفکر انسان است.»

او در ادامه می گوید:

سؤال اساسی این است که من چه چیزی را نمی دانم!

به عنوان سرمایه گذار، امتیاز بزرگی است که افراد محترمی را پیدا کنید (چه بهتر که مشاور مالی با سابقه طولانی و عالی باشد)، و از آنها سؤالات حساب شده ای را بپرسید تا بدانید چه چیزی را نمی دانید.

بازار سهام جایی است برای انتقال پول از دست افراد عجول و کم تحمل، به دست افراد صبور و با پشتکار.»
راه حل:

بازار سهام صحنه دوی ماراتن است، نه دوی سرعت

گای توصیه می کند که فقط سالی یکبار سبد سهام یا سبد دارایی های خودتان را بررسی کنید. او می گوید به تحلیل های کارشناسان مالی در تلویزیون به هیچ وجه توجه نکنید و
به هیچ عنوان به تحقیقات انجام شده توسط مؤسسات وال استریت بها ندهید.

ارسال یک دیدگاه