وارن بافِت (Warren Edward Buffett)

متولد: ۳۰ اوت ۱۹۳۰ در اماها، نبراسکا، ایالات متحده آمریکا

تحصیلات: فوق لیسانس اقتصاد، لیسانس مدیریت بازرگانی

محل تحصیل: دانشگاه نبراسکا در لینکلن، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه کلمبیا

وارن بافت

وارن بافِت سرمایه‌گذار و نیکوکار آمریکایی است، که به‌عنوان موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم شناخته می‌شود. او هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت برکشایر هاتاوی فعالیت می‌کند. بافت از سیستم شناور برای سرمایه‌گذاری بر روی شرکتش استفاده کرده‌است. او در ابتدای کارش در برکشایر بر روی سرمایه‌گذاری بلند مدت در بازار بورس متمرکز شده‌بود، ولی به تازگی تصمیم به خرید تمامی سهام شرکت را دارد.

بافت با استفاده از این استراتژی و فعالیت مداوم در حوزه مبادلات سهام اختصاصی، امروزه از طریق شرکت برکشایر هاتاوی، کنترل و مدیریت شرکت‌های تابعه، زیرمجموعه و فرعی فراوانی را بر عهده دارد، که به‌عنوان نمونه می‌توان به گایکو، دیری کوئین، هاینز و مارس اینکورپوریتد اشاره نمود. وی همچنین دارای سهام قابل‌توجهی در شمار زیادی از شرکت‌ها می‌باشد، که مشهورترین آنها عبارتند از: ولز فارگو، شرکت کوکاکولا، آمریکن اکسپرس و آی‌بی‌ام.
او دو قانون مهم دارد. اول: پول از دست ندهید و قانون دوم: قانون اول را فراموش نکنید.
وارن بافت از مخالفان سرسخت سرمایه‌گذاری در بیت کوین محسوب می‌شود. وارن بافت در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی شد. وی هم‌اکنون سومین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۸است. پدرش هاوارد بافت تجار و سیاست مدار بود. نام پسرش هاوارد گراهام بافت از نام پدرش هاوارد بافت و نام استادش بن گراهام گرفته شده است.

بافت در سن ۱۶ سالگی تحصیلات‌اش را در رشته اقتصاد در دانشگاه پنسیلوانیا آغاز کرد. پس از سپری کردن دو سال در پنسیلواینا، به دانشگاه نبراسکا رفت تا تحصیلاتش را در آن‌جا به پایان برساند و در سن ۲۰ سالگی با درآمد ده هزار دلاری دوران کودکی‌اش از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

او در سال ۱۹۵۱ مدرک لیسانس خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه کلمبیا، جایی که در کلاس‌های اقتصاددان بزرگ، بنجامین گراهام حضور یافته بود، دریافت کرد. وارن بافت پس از آن، تحصیلاتش را در موسسه مالی نیویورک ادامه داد.

بافت با الهام از کتاب «سرمایه‌گذار هوشمند» گراهام به مدت سه سال به فروش اوراق بهادار بافت-فالک پرداخت و همچنین به مدت دو سال به عنوان تحلیل‌گر در شرکت گراهام-نیومن در خدمت استادش گراهام بود.

وارن بافت کتاب های متعددی ازجمله کتاب “گلوله برفی” را نیز به تالیف درآورده است.

وی در این کتاب تاکید می‌کند:

«بخش زیادی از سودهای کلان خود را درست در شرایطی که همه ترسیده و در تصور ویرانی بازار بودند، با حفظ آرامش و خریدهای درست، به دست آورده است».

وارن بافت

مستند پیشنهادی

مستند تبدیل شدن به وارن بافت Becoming Warren Buffett

تبدیل شدن به وارن بافت

مستند زندگی سرمایه گذار افسانه ای وارن بافت